Na pewnym etapie zaawansowania nie wystarczę już zwykłe ciężkie treningi, trzeba dać mięśniom coś więcej aby zmusić je do rozwoju. Tym czymś są wysoko intensywne metody treningowe.

Po ich zastosowaniu mięśnie nie będą miały innego wyjścia, jak tylko przystosować się do znacznie większego wysiłku, a to oznacza dostosowanie ich parametrów (siły i masy) do wykonywanej przez nie pracy.

Działania pod kontrolą rozsądku

Wysoko intensywne metody treningu stawiają przed mięśniami ogromne wymagania. Stosowanie takich metod na każdym treningu i do każdej serii to zbyt dużo jak na możliwości organizmu człowieka. Tutaj trzeba zachować umiar kierując się zdrowym rozsądkiem i dobrą znajomością własnych możliwości.

W myśl powiedzenia „Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie” warto pamiętać, aby nie zginąć od własnego „przedobrzenia”.

1 METODA SERII DO WYCZERPANIA MIĘŚNIOWEGO

Polega na tym, że danym ciężarem wykonuje się powtórzenia dotąd, dokąd tylko jest to możliwe (seria do wyczerpania mięśniowego). Są jednak tacy kulturyści, jak choćby Robert Piotrkowicz, którzy na tym nie kończą i po kilkunastosekundowym odpoczynku (bez odkładania ciężaru), ponownie robią powtórzenia dotąd, dokąd tylko jest to możliwe (zazwyczaj są to 2 lub 3 powtórzenia).

Dochodzenie do granic możliwości siłowych mięśni wraz z próbą ich przekraczania, znacznie zwiększa liczbę pracujących włókien mięśniowych oraz siłę, z jaką są one stymulowane do rozwoju.

Jedna seria, ale jaka!

Robert Piotrkowicz robi serię do dwu- a nawet trzykrotnego wyczerpania mięśniowego, ale tylko jedną w każdym ćwiczeniu. Twierdzi, że wkłada w nią tyle zaangażowania i siły, że zrobienie drugiej takiej samej serii nie jest już możliwe. Nadmienia też, że jeżeli ktoś zrobi drugą serię do wyczerpania mięśniowego taką samą jak serię pierwszą, to znaczy, że ta pierwsza nie spełni swojego zadania, bo włożył w nią zbyt mało zaangażowania i zbyt mało siły.

Dłuższy odpoczynek między seriami

Metoda serii do wyczerpania mięśniowego ma swoje mocne strony. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest ona bardzo wyczerpująca nie tylko dla mięśni, ale i dla całego organizmu. Z tego też względu najlepiej stosować ją w krótkich kilkutygodniowych cyklach. Po takim cyklu warto zrobić 2-3-tygodniowy cykl treningów znacznie lżejszych, aby dać mięśniom możliwość regeneracji i rozwoju. W trakcie takiego cyklu zaleca się ograniczyć objętość treningów i wydłużyć czas na odpoczynek między seriami.

ARKADIUSZ SZYDERSKI

WICEMISTRZ ŚWIATA Z ROKU 2007 (KULTURYSTYKA)

METODA DO WYCZERPANIA MIĘŚNIOWEGO

Jest to bardzo dobra metoda, jednak tylko dla osób z dużym stażem i doświadczeniem treningowym. Absolutnie nie można jej nadużywać. Nie należy jej stosować ani na każdym treningu, ani w każdym ćwiczeniu, ani w każdej serii. Dobrym rozwiązaniem jest stosownie jej tylko do ostatniej serii danego ćwiczenia.

Spis treści:

4 METODY które zmusza twoje mięśnie do rozwoju cz.1

4 METODY które zmusza twoje mięśnie do rozwoju cz.2

https://www.gopschrostkowo.pl/4-metody-ktore-zmusza-twoje-miesnie-do-rozwoju-cz-3/

https://www.gopschrostkowo.pl/4-metody-ktore-zmusza-twoje-miesnie-do-rozwoju-cz-4/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Jak zrobić żyrandol?

  Producent żyrandoli bierze odpowiedzialność za własne działania. Metal, plastik oraz papie…
 • Auta z USA

  Samochody z USA są sprowadzane od lat Klienci wielokrotnie wybierają dobre pojazdy i są ni…
 • Wyciek wody łatwo usunąć

  Profesjonalnie, szybko i niedrogo -tak działa firma Lakus sp. z o.o. Jej pracownicy usuwaj…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

3 komentarze

 1. […] 2 minuty temu 4 METODY które zmusza twoje mięśnie do rozwoju cz.1 […]

 2. […] 2 minuty temu 4 METODY które zmusza twoje mięśnie do rozwoju cz.1 […]

 3. […] 4 METODY które zmusza twoje mięśnie do rozwoju cz.1 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zrobić żyrandol?

Producent żyrandoli bierze odpowiedzialność za własne działania. Metal, plastik oraz papie…