W ostatnich latach wraz z wzrostem popularności branży fitness w naszym kraju, a co za tym idzie, zwiększonej aktywności fizycznej Polaków, popularne zrobiły się różnego rodzaju napoje, mające wspomagać osiągane wyniki i przyśpieszyć regenerację. Mowa oczywiście o napojach izotonicznych. Czym właściwie są napoje, po które codziennie sięgają tłumy ludzi, często jako zamiennik dla zwykłej wody mineralnej?

Czym jest napój izotoniczny?

Głównym składnikiem napojów izotonicznych jest nic innego jak woda. Napoje izotoniczne posiadają odpowiednią rozpuszczanych cukrów i wykorzystywanych składników mineralnych w stosunku do wody, co powoduje szybsze i lepsze nawodnienie organizmu. Głównymi składnikami mineralnymi, w które obfitują napoje izotoniczne są: sód, magnez oraz potas. W napojach izotonicznych zawarte są również węglowodany, mające na celu dostarczenie dodatkowej energii w trakcie wykonywania najróżniejszych ćwiczeń.

Napój izotoniczny
Napój izotoniczny

Kto i kiedy powinien sięgnąć po napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne stworzone zostały z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Popularne stały się nie tylko wśród sportowców-amatorów, ale także profesjonalistów. Stosowanie napoi izotonicznych różni się w przypadku poszczególnych dyscyplin sportu. Przyjęto niepisaną regułę, że po odbyciu krótkiej sesji treningowej napoje izotoniczne najlepiej spożyć dopiero po jej zakończeniu. W przypadku dłuższych sesji treningowych i znaczącego odwodnienia organizmu, napoje izotoniczne zaleca stosować się nawet w trakcie wykonywania ćwiczeń, w celu przywrócenia odpowiedniego nawodnienia, a także uzupełnienie niezbędnych minerałów i węglowodanów. Napoi izotonicznych, ze względu na ich skład, unikać powinny osoby z przewlekłymi chorobami, niewydolnością organów (takich jak np. nerki), a także… osoby odchudzające się. Spożywanie napoi izotonicznych w trakcie wysiłku, przebywając na diecie odchudzającej, nasz organizm spala energię dostarczaną właśnie z spożywanych napoi, a nie wykorzystuje swoje rezerwy, które powodują spalanie tkanki tłuszczowej. Warto również pamiętać, ze napoje izotoniczne – jak niemal wszystko – stosowane w nadmiarze mogą przynosić niezamierzone, negatywne skutki.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dynamika cen w godzinach szczytu: strategie taryfowe w branży taxi

W branży taxi, tak jak w wielu innych sektorach transportowych, ceny mogą ulegać zmianom w…