Gruszki na odchudzanie

W 100 g gruszek znajduje się tylko 57 kcal. Zawierają sporo pektyn – rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który pod wpływem wody zwiększa swoją objętość i na długi czas wypełnia żołądek, dając uczucie sytości wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit, poprawiając ich perystaltykę i regulując proces wypróżniania. Ponadto w gruszkach występują komórki kamienne – twarde cząstki miąższu – które wspomagają perystaltykę jelit, a tym samym odchudzanie.

Gruszki polecane dla kobiet w ciąży

Gruszki zawierają niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka kwas foliowy (7 M9/100 g). Witamina B9 może zapobiec wystąpieniu ciężkich wad rozwojowych u płodu (np. rozszczep kręgosłupa). Warto wiedzieć, że kobieta ciężarna powinna spożywać dziennie minimum 400 mikrogramów kwasu foliowego.

GRUSZKI W MEDYCYNIE LUDOWEJ

W medycynie ludowej napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, bólach głowy, migrenie, uporczywym kaszlu i gorączce. Poza tym jedzenie gruszek zaleca się ludziom z nadciśnieniem tętniczym i problemami trawiennymi.

Gruszki w kuchni

Gruszki można serwować w różnych formach: soki, musy, desery. Sprawdzą się doskonale także jako składnik sałatek, nie tylko tych owocowych. Idealnie komponują się z orzechami i serem pleśniowym typu gorgonzola czy roquefort. Warto wiedzieć, że gruszki to też jedne z niewielu owoców, które nie nadają się do zamrożenia

GRUSZKA NA DESER

Typowo deserowymi odmianami są Carola i Concorde, z których przyrządza się najsłynniejszy deser z gruszek – tzw. Piękną Helenę. Przygotowuje się go z lekko podgotowanych w syropie gruszek i serwuje z lodami lub polewa gęstym sosem z gorzkiej czekolady.

Suszone gruszki

Gruszki można także ususzyć – w tym wypadku dobrze sprawdzi się odmiana Bonkreta Williamsa, która owocuje latem. Ususzone owoce to bardzo dobre źródło błonnika, żelaza i witaminy C. Badania wykazały, że taka forma owocu sprzyja obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu LDL, a także może działać antynowotworowo. Kompot z suszonych gruszek powinny pić osoby ze stanami zapalnymi układu pokarmowego, a także zmagający się z wysoką gorączką. Natomiast napar ze świeżych gruszek stosowany w formie okładów przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń.

Sok gruszkowy

Gruszki najlepiej spożywać na surowo, choć osobom cierpiącym na schorzenia dróg żółciowym zaleca się zwykle podgotowanie owoców. Sok gruszkowy łagodnie obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate. Sprzyja wydalaniu z organizmu toksyn i wykazuje właściwości przeciwwirusowe. Zawiera też organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów – arbutynę, którego suplementacja wskazana jest w profilaktyce i leczeniu kamicy moczowej. Sok gruszkowy powinny pić osoby walczące z otyłością, osłabione i zmagające się ze schorzeniami reumatycznymi. Można go także wykorzystywać jako płukankę w stanach zapalnych gardła.

Gruszki w kosmetyce

Owoce są bogate w cenne kwasy, zwłaszcza jabłkowy i cytrynowy, które dobroczynnie wpływają na kondycję skóry i pobudzają naskórek do odnowy. Z tego powodu ekstrakt gruszkowy jest chętnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków szczególnie szamponów do włosów. Zawarta w nim glukoza sprawia, że włosy są elastyczne, dzięki czemu zapobiega się m.in. rozdwajaniu końcówek. Wyciąg z gruszki wykorzystywany jest także w leczeniu dermatoz, egzem i trądziku. Gruszkę można przeznaczyć również do pielęgnacji cery tłustej.

MASECZKA GRUSZKOWA

Do kilku łyżek soku z gruszki/lub świeżo utartej gruszki należy dodać kilka łyżek miodu, oliwy z oliwek i wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę nałożyć na twarz i zmyć po 20 minutach.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego: Strategie maksymalizacji wydajności i minimalizacji przestojów

Efektywne zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla sukcesu ka…