Wykonanie idealnej posadzki betonowej może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla kogoś, kto robi to pierwszy raz. Jest to tak trudne, ponieważ wszystkie mankamenty i niedociągnięcia widać dopiero po zakończeniu prac i wyschnięciu posadzki. Położenie paneli, parkietu lub płytek na nie do końca równej powierzchni może być problematyczne i czasochłonne. Jak krok po kroku wykonać posadzkę, aby była idealna?

Izolowanie podłoża 

Pierwszym ważnym punktem jest odizolowanie wilgoci od podłoża. Można to uzyskać za pomocą folii budowlanej, którą należy równomiernie rozłożyć w miejscu, w którym chcemy wylać posadzkę. Następnie należy zadbać o odpowiednią izolację cieplną. W tym celu używa się styropianu. Jego grubość zależna jest od kilku czynników, m.in. czy to podłoga na gruncie lub, czy będzie rozprowadzane ogrzewanie podłogowe. Warto również zwrócić uwagę, aby styropian posiadał odpowiednie parametry i był przystosowany do używania pod wylewki.

Posadzka betonowa
Posadzka betonowa

Dylatacja 

Nie można również zapomnieć o szczelinach dylatacyjnych! Ponieważ posadzka cały czas będzie pracować, nie może przylegać bezpośrednio do murów. Mogłoby spowodować to jej niszczenie i pękanie. Dlatego warto zastosować specjalną gąbkę lub cienki styropian, który oddzieli posadzkę od ścian i umożliwi jej swobodną pracę.

Zbrojenie i zacieranie

Aby posadzka była wystarczająco mocna i odporna warto ją zazbroić. Zazwyczaj do tego celu używa się specjalnej siatki zbrojeniowej o grubości 4 mm lub grubszej. Następnie można rozpocząć proces rozprowadzania mieszanki betonowej i zacierania. Jest to bardzo ważny etap i każde zaniechanie lub niedociągnięcie będzie widoczne po zakończeniu prac, lub może powodować pękanie posadzek.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do swoich umiejętności, lepiej pozostawić wykonanie posadzek firmie, która się tym zajmuje. Posiadają one wyspecjalizowany sprzęt, który nie tylko usprawnia cały proces, ale również powoduje, że posadzki betonowe Lublin są idealnie wyrównane i wypoziomowane. Co ważne, użycie miksokreta sprawia, że mieszanka do wylewek jest półsucha, dzięki czemu znacznie szybciej można rozpocząć prace wykończeniowe.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Układanie paneli podłogowych

Montaż paneli nie jest skomplikowany, ale wymaga jednak pewnego przygotowania paneli i pom…