Kto może zostać przysięgłym tłumaczem?

Nie da się ukryć, że niektóre tłumaczenia wymagają od nas uwierzytelnienia. Oznacza to nic innego, że tłumacz przysięgły poświadcza samą zgodność tłumaczenia z oryginałem. Oczywiście je opatrując podpisem jak i także pieczęcią. Uwierzytelnienia takiego najczęściej potrzebujemy, gdy zamierzamy przetłumaczyć rejestracyjny dowód, dokumenty sądowe, akty cywilnego stanu czy też dokumentu notarialne. Kim jest jednak przysięgły tłumacz? Czy trudno zostać takim tłumaczem?

Do niedawna ten zawód w Polsce wykonywać mogli jedynie magistrzy filologii lub też absolwenci podyplomowych studiów w zakresie tłumaczeń. Tenże wymóg został całkowicie zniesiony oraz według brzmienia obecnego ustawy o zawodzie tłumacza mogła nim zostać każda osoba, która zakończyła studia na kierunku dowolnym. Należy zdać dodatkowo egzamin na przysięgłego tłumacza. Wydawać by się mogło, że to nic trudnego, prawda?

A jak wygląda sam egzamin?

Egzamin się zdaje przez PKE (Państwową Komisją Egzaminacyjną), które jest powołana przez ministra sprawiedliwości. Egzamin składa się z dwóch części. Jest to część pisemna oraz część ustna. W pierwszej części kandydaci za zadanie mają przełożyć cztery teksty. Dwa z nich na język polski oraz dwa na język francuski. Czas, który mamy na wykonanie tłumaczeń wynosi dokładnie cztery godziny. Podczas egzamin kandydaci korzystać mogą z przyniesionych słowników czy też glosariuszy sporządzonych samodzielnie. Zadanie do łatwych nie należy. Czasu jest naprawdę niewiele. Teksty mają charakter ekonomiczny, sądowy, prawniczy czy też zawierają techniczne elementy. W związku z tym charakteryzują się składnią oraz także terminologią specjalistyczną.

Gdy już zostaniemy tłumaczem przysięgłym, to dokładajmy wszelkich starań, aby wykonywać swoje obowiązki. To na pewno pomoże nam w pozyskiwaniu nowych klientów, którzy najczęściej w sieci wyszukują tłumaczy chociażby po frazie tłumacz przysięgły Kraków. Na pewno konkurencja jest spora. Jeśli będziemy mieli negatywne komentarze i recenzje w sieci, to na zbyt dużą ilość klientów liczyć nie możemy.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Jak zrobić żyrandol?

    Producent żyrandoli bierze odpowiedzialność za własne działania. Metal, plastik oraz papie…
  • Auta z USA

    Samochody z USA są sprowadzane od lat Klienci wielokrotnie wybierają dobre pojazdy i są ni…
  • Wyciek wody łatwo usunąć

    Profesjonalnie, szybko i niedrogo -tak działa firma Lakus sp. z o.o. Jej pracownicy usuwaj…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zrobić żyrandol?

Producent żyrandoli bierze odpowiedzialność za własne działania. Metal, plastik oraz papie…