Jak wiadomo odzież patriotyczna rządzi się swoimi prawami. Cieszący się niesłabnącą popularnością ubiór patriotyczny zachwyca nas przede wszystkim swoim designem. Kolorowe symbole nierzadko nawiązują do wielkich, wzniosłych czynów naszych rodaków, ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, a także znakomitych postaci, niegdyś walczących o naszą niepodległość. Każdy z nas wie, co oznaczają barwy: biel i czerwień, a także orzeł w koronie. Czy wiemy jednak, jakie znaczenie mają inne symbole przodujące na odzieży patriotycznej.

Odzież patriotyczna – motyw: Mieczyk Chrobrego

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Najbardziej znany polski miecz – Mieczyk Chrobrego (Szczerbiec) owinięty biało-czerwoną flagą – dość często pojawia się we wszelkiego rodzaju odzieży patriotycznej. Symbol ten zyskał popularność w okresie międzywojennym jako symbol nacjonalistów. Poza ubraniami ze Szczerbcem, w sklepach znajdziemy również eleganckie brosze w kształcie miecza – idealne do przypięcia na kurtkę, szalik bądź czapkę. Chociaż Szczerbiec znajduje się na odzieży patriotycznej, jego używanie nie jest zgodne z prawem. Polskie ustawodawstwo zabrania wykorzystywania symboli narodowych w taki sposób.

Odzież patriotyczna – motyw: Falanga

Kolejny symbol powszechnie wykorzystywany przez nacjonalistów. Falanga, czyli ręka trzymająca miecz na zielonym tle, zyskała na popularności w latach 30-tych jako zastępca Szczerbca. Znak ten był i nadal jest wykorzystywany przez wiele ugrupowań politycznych, w tym Stronnictwo Narodowe (SN) oraz Obóz Narodowo-Radykalny (ONR). Falanga przoduje na odzieży osób młodych, utożsamianych z konkretną frakcją polityczną. Geneza tego symbolu jest znacznie starsza – sięga bowiem czasów króla Zygmunta I Starego. Ręka trzymająca szeroką szablę widniała na fladze kaperskiej floty.

Zarówno Miecz Chrobrego jak i Falanga są wykorzystywane współcześnie przez jednostki tej samej grupy politycznej – Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a luksus: Jak można znaleźć luksusowe hotele i wille w atrakcyjnych cenach na ostatnią chwilę

W poszukiwaniu luksusu i wygody, wiele osób przekonuje się, że znalezienie ekskluzywnego z…