Czym jest jest keylogger?

Keylogger to specjalne oprogramowanie, które rejestruje naciśnięcia klawiszy i umożliwia ukryte monitorowanie naciśnięć klawiszy, a także prowadzenie historii naciśnięć klawiszy.

Cele stosowania keyloggerów

W środowisku korporacyjnym Keylogger pomaga administratorowi lub pracownikowi ochrony w rozwiązywaniu takich problemów, jak:

  • Kontrola wykorzystania informacji poufnych.
  • Monitorowanie personelu i rejestrowanie działań pracowników (aby zapobiec wyciekom informacji).
  • Uzyskiwanie statystyk pracy pracownika z różnymi tekstami i dokumentami, w celu optymalizacji wydajności pracy.
  • Badanie incydentów komputerowych (odzyskiwanie historii działań pracownika).
  • Dostęp do informacji przechowywanych na komputerze w przypadku utraty loginu lub hasła (odzyskiwanie loginu i hasła).

Obecnie Keylogger jest jedną ze standardowych funkcji rozwiązania bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie. W szczególności na stronie keylogger znajduje się przedstawiona oferta oprogramowania monitorującego dla osób prywatnych, firm, przedsiębiorstw lub organizacji.

Keylogger zainstalowany na komputerze domowym może być używany do kontroli rodzicielskiej lub po prostu do uzyskiwania danych o korzystaniu z komputera przez osoby postronne – w końcu keylogger zapisuje informacje o adresach witryn i informacjach tekstowych wprowadzonych z klawiatury.

Należy pamiętać, że omówione zostały wyłącznie przypadki autoryzowanego stosowania keyloggerów. Niestety, keyloggery mogą być również stosowane przez przestępców.

Niebezpieczne keyloggery

Keyloggery są jedną z głównych metod oszustw elektronicznych, a także phishingu i technik inżynierii społecznej. Wiele keyloggerów posiada funkcje rootkita, co pozwala im ukryć się w systemie bez wykrywania ich obecności dla użytkownika, co znacznie ułatwia ich wykorzystanie do celów przestępczych. Przechwytywanie naciśnięć klawiszy pozwala oszustom ukraść dane użytkowników, takie jak loginy i hasła, adresy odwiedzanych stron internetowych, kody PIN itp.

Podsumowanie

Wyrażenie „kto jest właścicielem informacji — on jest właścicielem świata” jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej, więc informacje powinny być chronione wszelkimi wysiłkami. Keylogger może stać się jednym z pierwszych asystentów w tej sprawie, ale nie trzeba zapominać, że też może stać się najpotężniejszą bronią kradzieży informacji.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a luksus: Jak można znaleźć luksusowe hotele i wille w atrakcyjnych cenach na ostatnią chwilę

W poszukiwaniu luksusu i wygody, wiele osób przekonuje się, że znalezienie ekskluzywnego z…