Kompresor to urządzenie, które posiada wiele zastosowań. Wykorzystywany jest zarówno w przemyśle, różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, jak i w domowych warsztatach. Zadaniem kompresora jest wytworzenie sprężonego powietrza. Choć jest to urządzenie często spotykane to warto wiedzieć na jego temat nieci więcej. Przede wszystkim co czego służy i jakie może mieć zastosowania.

Czym jest kompresor?

Kompresor to rodzaj sprężarki, dzięki której możliwe jest uzyskanie powietrza pod dużym ciśnieniem. W zależności od rodzaju kompresora możliwe jest uzyskanie ciśnienia od 6 do 10 barów. Dlatego rodzaj kompresor powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb. Często określenie kompresor i sprężarka stosowane są zamiennie. Nie jest to jednak do końca właściwe. Można powiedzieć, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem.

Do czego służy kompresor?

W zależności od rodzaju kompresora różna może być jego budowa. Najprostszym i najpowszechniejszym rodzaje tego urządzenia jest kompresor tłokowy. Najważniejszym elementem tego modelu jest cylinder. Jest to pewnego rodzaju serce całego urządzenia. We wnętrzu cylindra znajduje się tłok, który podczas pracy porusza się w górę i w dół. Dzięki temu powietrze zostaje zassane do wnętrza kompresora. Tłok zmniejsza pojemność powietrza co prowadzi do wzrostu jego ciśnienia. Najczęściej kompresory tłokowe zwiększają ciśnienie powietrza do 5 – 6 barów. Aby móc uzyskać większe ciśnienie najlepiej jest wykorzystać kompresor tłokowy z dwustopniowym sprężaniem. To jaki model powinien zostać zastosowanie zależy od tego do czego kompresor ma służyć. Kompresory tłokowe idealnie sprawdzają się w warsztatach samochodowych oraz wulkanicznych. Dobrze sprawdza się także w domowych warsztatach. Pozwolą na napompowanie kół w samochodzie czy rowerze.

Jakie jest zastosowanie kompresorów?

Jak wspomniano, kompresory mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są zarówno w małych i średnich warsztatach, jak i dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych w wielu branżach. Ważne jest jedynie, ale model kompresora właściwie został dobrany do konkretnych potrzeb w danym miejscy, gdzie kompresor ma być stosowany.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie są zalety i wady skupów samochodów?

Chcesz dowiedzieć się, czym cechują się nowoczesne skupy pojazdów? Jakie są ich najważniej…