Nebulizator to prawdziwe „must have” dla każdego, kto boryka się z dolegliwościami górnych bądź dolnych dróg oddechowych, w tym z alergiami i chorobami przewlekłymi. Wysokiej jakości urządzenia sprawdzą się zarówno przy terapii dla dorosłych jak i leczeniu dzieci. Bezpieczne, wygodne, praktyczne i co najważniejsze… skuteczne – przypadną do gustu każdemu, kto ceni sobie szybkie efekty. Nebulizator – tak jak każdy sprzęt tego typu – posiada swoje wady i zalety. Plusy i minusy są powszechnie znane, jakie zatem wady i zalety kryją poszczególne rodzaje nebulizatorów?

Urządzenie do inhalacji - Nebulizator
Urządzenie do inhalacji – Nebulizator

W domowej terapii górnych oraz dolnych dróg oddechowych stosuje się dwa rodzaje nebulizatorów – inhalator tłokowy, zwany również pneumatycznym oraz inhalator ultradźwiękowy. Nebulizator ultradźwiękowy to wysokiej klasy urządzenie, w przypadku którego jakość idzie na równi z ceną. Czym droższy model wybierzemy, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Inhalator ten jest wyjątkowo cichy i prosty w obsłudze. Co więcej, działa znacznie szybciej, aniżeli modele tłokowe. Niestety, posiada on wiele wad – poza ceną. Zasadniczym minusem inhalatora ultradźwiękowego jest niemożność zastosowania w urządzeniu irygatora do nosa. Warto wspomnieć również o bardzo ograniczonym zakresie stosowanych substancji – znacznie bardziej „ubogim”, aniżeli w przypadku inhalatora pneumatycznego. Nebulizator ultradźwiękowy cieszy się znacznie większą popularnością wśród osób borykających się dolegliwościami przewlekłymi. Urządzenie z „górnej półki” gwarantuje długą i bezawaryjną pracę oraz skuteczną terapie – również dla najmłodszych.

Nebulizator pneumatyczny cieszy się nieco mniejszą popularnością, aniżeli nebulizator ultradźwiękowy. Modele tłokowe są dużo głośniejsze, aczkolwiek znacznie tańsze. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania dodatkowych akcesoriów, w tym irygatora do nosa. Dodatkowo, nebulizator tłokowy pozwala na stosowanie większej ilości leków dedykowanych inhalacji. Standardowe wyposażenie inhalatorów tłokowych uwzględnia kompresor odpowiedzialny za tłoczenie powietrza pod bezpiecznym dla nas ciśnieniem, przewód łączący go z komorą nebulizacyjną, komorę nebulizacyjną, w której dochodzi do rozbicia leku do postaci aerozolu, wymienny filtr powietrza, a także szereg akcesoriów dodatkowych, jak maseczka, ustnik, końcówka donosowa etc. Kluczem do sukcesu w zakresie terapii nebulizatorem jest dobór odpowiedniego, wysokojakościowego urządzenia, w pełni dostosowanego do potrzeb osoby chorej.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego: Strategie maksymalizacji wydajności i minimalizacji przestojów

Efektywne zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla sukcesu ka…