Maluj światłem

Zobacz, na co pozwala zastosowanie zwykłej latarki w celu podkreślenia detali pierwszego planu na zdjęciach nocnych krajobrazów

Latarka przyda się nie tylko do oświetlenia szlako prowadzącego na miejsce. Możesz nią oświetlić fotografowaną scenę. W przypadku niektórych aparatów, fotografowanie Drogi Mlecznej może spowodować, że cały pierwszy plan zostanie zamieniony w sylwetkę.

Malując światłem, najlepiej jest posłużyć się samowyzwalaczem. Odejdź od aparatu, a gdy otworzy się migawka, skieruj snop światła latarki na obiekt na pierwszym planie i przesuwaj strumień światła tak, by równomiernie go oświetlić. Nie włączaj latarki, gdy jesteś blisko aparatu, aby światło nie wpadło bezpośrednio do obiektywu. Staraj się też nie oświetlać zbyt długo jednego miejsca.

Uzyskanie odpowiedniego efektu wymaga prób i błędów. Oglądaj zdjęcia i stopniowo je poprawiaj. Niektóre latarki mają możliwość regulacji stopnia skupienia lub rozproszenia strumienia światła, więc poeksperymentuj z różnymi szerokościami jego wiązki.

Włącz księżyc w obręb kadru

Upewnij się, że Księżyc widoczny na niebie jest dobrze naświetlony, aby móc uzupełnić nim znakomite ujęcie

Wykonanie zdjęcia pejzażu z Księżycem w kadrze wcale nie jest takie łatwe. Gdy na bezchmurnym niebie widoczny jest Księżyc w pełni, zadanie to jest równie trudne, jak fotografowanie słońca w letni dzień. Przy długich ekspozycjach, wymaganych do uzyskania poprawnie naświetlonych zdjęć nocnych, może się on zamienić w wielką białą poświatę.

W takiej sytuacji najlepiej jest wykonać kilka zdjęć, w tym jedno z ekspozycją dobraną w celu oddania szczegółów tarczy księżyca, drugą pozwalającą uchwycić ciemną scenerię i kolejną, umożliwiającą zarejestrowanie wszystkich tonów pośrednich. W procesie edycji ujęcia te można połączyć dla uzyskania jednego obrazu, na którym wszystkie istotne elementy będą właściwie naświetlone.

Księżyc okrążający Ziemię – ze względu na rzucany przez nią cień przechodzi przez różne fazy i odbija inną ilość światła słonecznego. Do śledzenia faz księżyca dostępnych jest wiele różnych narzędzi i aplikacji, na przykład MoonPhase (iOS) lub MoonPhase Widget (Android).

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Układanie paneli podłogowych

Montaż paneli nie jest skomplikowany, ale wymaga jednak pewnego przygotowania paneli i pom…