Dom Dla mężczyzny Ręczny wózek paletowy – kompendium wiedzy

Ręczny wózek paletowy – kompendium wiedzy

5 min odczyt
0
0
1,300

Wiele miejsc pracy nie wyobraża sobie swojego skutecznego funkcjonowania bez ręcznych wózków paletowych. Nie dziwi taka sytuacja, gdyż ten sprzęt jest łatwy w obsłudze, skuteczny i raczej rzadko zdarzają się jego awarie. Jednak jest wiele spraw na jego temat, które warto poruszyć. Ten tekst odpowiada na wiele pytań związanych z ręcznymi wózkami paletowymi.

Ręczny wózek

Paleciak jest bardzo popularny do przewozu różnego rodzaju towaru na paletach. Dzięki temu żaden pracownik nie musi nosić nic ponad swoje siły. Praca idzie znacznie szybciej, bezpieczniej i mniej trzeba się martwić o towar podczas transportu. Obecnie wiele firm nie wyobraża sobie bez niego swojego sprawnego funkcjonowania.

Czy potrzebne są na niego uprawnienia?

Największą zaletą, jaką posiada wózek paletowy, jest to, że nie potrzebujemy na niego żadnych uprawnień. Dlatego wystarczy samo szkolenie BHP, aby móc przy jego użyciu pracować.

Wózki paletowe
Wózki paletowe

Zalety i zastosowanie

Dzięki temu, że na paleciak nie trzeba uprawnień, to jest on praktycznie stosowany w większości firm, gdzie osoby muszą transportować jakiś cięższy towar. Spotkamy go na produkcji, na magazynie i wielu innych miejscach. Jego zaletami jest taniość, niska awaryjność, łatwość obsługi i ogromna użyteczność.

Rodzaje ręcznych wózków paletowych

Ze względu na długość wideł dzielimy ręczne wózki paletowe na kilka grup:

  • standardowe wózki paletowe, czyli te o długości wideł 1150 mm
  • krótkie wózki paletowe o długości wideł około 800 mm
  • długie wózki paletowe o długości wideł około 2000 mm

Jak używać wózka paletowego?

Dzięki zastosowaniu siłownika hydraulicznego w wózku nie musimy dźwigać ciężkich ciężarów. Jak używać wózka? Wystarczy podjechać na spuszczonych widłach pod dany towar i aby go podnieść, trzeba ustawić dźwignię w tryb podnoszenia i dzięki wahadłowemu ruchu dyszlem widły będą się podnosić. Gdy już towar spoczywa na wózku, to należy dźwignię przełączyć w tryb neutralny i można jechać z towarem. Gdy dotrzemy na miejsce – opuszczamy go przez przełączenie dźwigni w tryb opuszczanie.

Jaki mają udźwig?

Zwykle wózek paletowy posiada udźwig od 2000 do 3000 kilogramów. W zależności od modelu te wartości mogą się wahać.

Co wiemy o wózkach?

Ręczne wózki paletowe są często stosowane do transportu towaru. Nie potrzeba na nie uprawnień, są łatwe w obsłudze, mało awaryjne, skuteczne. W zależności od długości wideł dzielimy je na: standardowe, krótkie i długie. Ich udźwig to zwykle od 2000 do 3000 kilogramów. Używanie wózka sprowadza się głównie do przełączania dźwigni oraz do wahadłowej pracy dyszlem.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Podstawy lokalnego SEO: jak pozycjonować swoją firmę w wynikach wyszukiwania Google

Czym jest pozycjonowanie i jaki ma związek z SEO? Pozycjonowanie jest ważnym aspektem SEO,…