Dom Dla mężczyzny Szymon Łada – Wywiad cz. 1

Szymon Łada – Wywiad cz. 1

6 min odczyt
0
0
4,912
Szymon Łada

Z dużym zainteresowaniem obserwowałem twój trening mięśni naramiennych i widziałem, że robisz głównie ćwiczenia na ciężarach wolnych, używając dużych i bardzo dużych ciężarów. Zawsze tak jest?

Nie zawsze, ale często. Lubię tak trenować zwłaszcza wtedy, gdy do zawodów jest jeszcze trochę czasu. Taki trening doskonale „wchodzi” mi w mięśnie. Poza tym lubię zmagać się z dużymi ciężarami, to jest pewien rodzaj walki z nimi. Oprócz tego trening dużymi ciężarami daje mi o wiele lepsze rezultaty, niż trening z ciężarami mniejszymi.

Czy to prawda, że dużymi ciężarami trenujesz zarówno na przyrost masy, jak i uzyskanie ostrej rzeźby?

Oczywiście, i nie widzę powodu, aby to zmieniać. Skoro ćwiczenia na dużych ciężarach dają mi wyjątkowo dobre efekty, to nie warto z takich ciężarów rezygnować.

Ale utarło się, że rzeźbę mięśni robi się za pomocą ciężarów mniejszych i dużej liczby powtórzeń w seriach.

Rzeźbę robię przede wszystkim w kuchni za pomocą odpowiedniej diety oraz treningów aerobowych, i takie rozwiązanie polecam każdemu.

W takim razie ćwiczysz tymi ogromnymi ciężarami tylko dlatego, że lubisz?

Lubienie nie ma nic, albo prawie nic do rzeczy. Treningi dużymi ciężarami są potrzebne w okresie robienia rzeźby po to, aby mięśnie nie straciły swojej masy, której uzyskanie kosztowało mnie mnóstwo wysiłku, wyrzeczeń i kasy.

Jeżeli już wspomniałeś o kasie, to ile w okresie przygotowania do zawodów wydajesz miesięcznie na to wszystko, co jest ci potrzebne do tego, aby forma była taka, jak być powinna?

Naprawdę sporo. Ale przecież dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają.

OK. Wróćmy zatem do treningów mięśni naramiennych. W jaki sposób układasz plan treningów? Masz jakiś schemat, według którego to robisz?

Żadnego schematu nie mam, zresztą po co mi on! Ćwiczenia, liczbę serii oraz kolejność ćwiczeń dobieram intuicyjnie. Z moim wieloletnim doświadczeniem treningowym nie jest to trudne. Przychodzę na trening i czuję, jak powinien on wyglądać – dotyczy to wszystkich grup mięśniowych. Mam jednak taką zasadę, jeżeli jestem dostatecznie wypoczęty, to te ćwiczenia, które wymagają najwięcej wysiłku wykonuję jako pierwsze.

A jeśli nie czujesz się wypoczęty?

Wtedy trening i rozpoczynam ud ćwiczeń ze szych, aby uzyskać stan wstępnego zmęczenia mięśni. Potem biorę się za ćwiczenia docelowe, czyli te ciężkie, do których zalicza się wyciskanie sztangielek siedząc i wyciskanie sztangi z klatki piersiowej też siedząc.

Jak często trenujesz mięśnie naramienne? Pytam, bo masz je wyjątkowo dobrze rozwinięte.

Mięśnie te trenuję raz na 5-6 dni. Chociaż nie są to mięśnie duże i w miarę szybko się regenerują, to przy wysiłku, do jakiego je zmuszam, częstsze treningi skończyłyby się przetrenowaniem. A tak mięśnie dostaną potężną dawkę bodźców i będą miały wystarczająco dużo czasu na regenerację i rozrost.

A czy dużo ćwiczeń składa się na tę potężną dawkę bodźców?

jest to mała grupa mięśniowa, więc nie na sensu zamęczanie jej dużą liczbą ćwiczeń i serii. Ja robię 3 lub 4 ćwiczenia, łączna liczba serii wynosi od 12 do 14. Jeżeli zaś chodzi o liczbę powtórzeń w seriach, to niezależnie od tego, czy jest to okres robienia masy, czy rzeźby, liczba ta dla ćwiczeń wielostawowych zamyka się w przedziale od 8 do 12, a dla ćwiczeń izolowanych wynosi 14.

Facebook Comments
  • Szymon Łada

    Szymon Łada – Wywiad cz. 2

    Stosujesz progresję ciężaru? Owszem, czasami stosuję, bo to podnosi jakość treningu. Skoki…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego: Strategie maksymalizacji wydajności i minimalizacji przestojów

Efektywne zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla sukcesu ka…