Montaż paneli nie jest skomplikowany, ale wymaga jednak pewnego przygotowania paneli i pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Jeżeli przed montażem panele w paczkach są złożone w pomieszczeniu, należy rozpieczętować je, a przynajmniej nadciąć opakowanie, by zapewnić dopływ powietrza. Wyrównujemy w ten sposób temperaturę paneli z temperaturą pomieszczenia.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Przygotowanie podłoża

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym panele mają być zamontowane, powinna wynosić min. 12 °C, a wilgotność ok. 60 proc. Podłoże nie może być wilgotne, musi być suche, czyste (jeśli takie nie jest, należy je wyczyścić i umyć) oraz równe. W przypadku występowania w podłodze nierówności, drobnych bruzd, należy użyć do wyrównania masy  samopoziomującej. Na podłodze można rozłożyć folię paroizolacyjną albo zrobić podkład z pianki lub plastycznych płyt pilśniowych. Zanim rozpocznie się układanie paneli, należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i obliczyć, ile całych paneli potrzeba na powierzchnię, a ile należy przyciąć.

Układanie paneli

Panele należy układać w kierunku prostopadłym do okna, zgodnie z kierunkiem światła wpadającego do pomieszczenia. Pierwszy rząd paneli należy układać węższymi bokami, pióro paneli umieszcza się we wpuście. Z kolei ostatni rząd paneli należy przyciąć, używając do tego wyrzynarki. Każdy kolejny rząd, pomiędzy pierwszy i ostatnim, rozpoczyna się od przyciętego panelu, do którego dokłada się całe panele. Gdy rząd jest ułożony, należy dobić go klockiem drewnianym albo wykonanym z tworzywa sztucznego.

W przestrzeni pomiędzy ścianą a panelami trzeba umieścić kliny dystansowe, które pozwolą na zachowanie minimalnych szczelin, o 5 do 10 mm, wzdłuż ścian. W tym miejscu po zakończeniu pracy znajdzie się listwa przypodłogowa. Szczeliny są konieczne także ze względu na różnicę temperatur i wilgoć, które mogą wpłynąć na zmianę wymiarów paneli.

Gdy panele w salonie, pokoju czy sypialni są już ułożone, odcina się folię rozłożoną wzdłuż ścian, wyjmuje kliny, a pozostałe po nich szczeliny  maskuje się listwą przypodłogową, która mocowana jest do ściany.

Autor: Osuszanie mieszkań – Tech Nob

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak przekonać dziecko do przedszkola

Jak najlepiej przekonać dziecko do pójścia do przedszkola? Istnieje wiele rzeczy, które ro…