Montaż paneli nie jest skomplikowany, ale wymaga jednak pewnego przygotowania paneli i pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Jeżeli przed montażem panele w paczkach są złożone w pomieszczeniu, należy rozpieczętować je, a przynajmniej nadciąć opakowanie, by zapewnić dopływ powietrza. Wyrównujemy w ten sposób temperaturę paneli z temperaturą pomieszczenia.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Przygotowanie podłoża

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym panele mają być zamontowane, powinna wynosić min. 12 °C, a wilgotność ok. 60 proc. Podłoże nie może być wilgotne, musi być suche, czyste (jeśli takie nie jest, należy je wyczyścić i umyć) oraz równe. W przypadku występowania w podłodze nierówności, drobnych bruzd, należy użyć do wyrównania masy  samopoziomującej. Na podłodze można rozłożyć folię paroizolacyjną albo zrobić podkład z pianki lub plastycznych płyt pilśniowych. Zanim rozpocznie się układanie paneli, należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i obliczyć, ile całych paneli potrzeba na powierzchnię, a ile należy przyciąć.

Układanie paneli

Panele należy układać w kierunku prostopadłym do okna, zgodnie z kierunkiem światła wpadającego do pomieszczenia. Pierwszy rząd paneli należy układać węższymi bokami, pióro paneli umieszcza się we wpuście. Z kolei ostatni rząd paneli należy przyciąć, używając do tego wyrzynarki. Każdy kolejny rząd, pomiędzy pierwszy i ostatnim, rozpoczyna się od przyciętego panelu, do którego dokłada się całe panele. Gdy rząd jest ułożony, należy dobić go klockiem drewnianym albo wykonanym z tworzywa sztucznego.

W przestrzeni pomiędzy ścianą a panelami trzeba umieścić kliny dystansowe, które pozwolą na zachowanie minimalnych szczelin, o 5 do 10 mm, wzdłuż ścian. W tym miejscu po zakończeniu pracy znajdzie się listwa przypodłogowa. Szczeliny są konieczne także ze względu na różnicę temperatur i wilgoć, które mogą wpłynąć na zmianę wymiarów paneli.

Gdy panele w salonie, pokoju czy sypialni są już ułożone, odcina się folię rozłożoną wzdłuż ścian, wyjmuje kliny, a pozostałe po nich szczeliny  maskuje się listwą przypodłogową, która mocowana jest do ściany.

Autor: Osuszanie mieszkań – Tech Nob

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Jak zrobić żyrandol?

    Producent żyrandoli bierze odpowiedzialność za własne działania. Metal, plastik oraz papie…
  • Auta z USA

    Samochody z USA są sprowadzane od lat Klienci wielokrotnie wybierają dobre pojazdy i są ni…
  • Wyciek wody łatwo usunąć

    Profesjonalnie, szybko i niedrogo -tak działa firma Lakus sp. z o.o. Jej pracownicy usuwaj…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zrobić żyrandol?

Producent żyrandoli bierze odpowiedzialność za własne działania. Metal, plastik oraz papie…