USG – podstawowe informacje, które warto poznać

USG czyli ultrasonografia to metoda badania, która polega na wykorzystaniu ultradźwięków do obrazowania tkanek. Jest  to jedno z najczęstszych badań, wykorzystywanych we współczesnej medycynie. Jest to nieinwazyjna metoda badania, dzięki czemu jest bezbolesne i zapewnia komfortowe samopoczucie pacjentów. Gdzie jest wykonywane takie badanie w Opolu oraz jakie podstawowe informacje są z tym związane? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Rodzaje badań USG

Badanie USG
Badanie USG

Najczęściej wykonywane badanie USG to te w obszarze jamy brzusznej. Wykonuje się je zazwyczaj wtedy, gdy pacjent zmaga się z biegunką, wymiotami czy nudnościami. Inne dolegliwości, gdzie pomocne może być USG jamy brzusznej to np. ból brzucha, uraz brzucha, nagła utrata bądź przyrost wagi czy złe wyniki badań. USG wykonuje się również w przypadku kobiet w ciąży. W ginekologii wyróżnia się także USG wewnętrzne – dopochwowe i endorektalne. Popularnym badaniem USG jest również echokardiografia, wykorzystywana w kardiologii. Istnieje także USG Dopplera, które bada przepływ krwi w naczyniach. Możliwe jest także przeprowadzenie badania USG wielu innych poszczególnych tkanek, np. prostaty, tarczycy, ślinianek, szyi, sutków czy zmian guzowatych.

USG – gdzie wykonać?

Podstawowym miejscem wykonywania USG są opolskie szpitale. Poza tym, USG jest wykonywane w wielu miejskich poradniach, zakładach opieki zdrowotnej czy ośrodkach diagnostyki. Wykonanie badania USG w Opolu jest też możliwe w prywatnych gabinetach poszczególnych lekarzy.

Koszty badania USG Opole

Badanie USG w Opolu w wielu placówkach jest refundowane z NFZ. Jednak aby zaoszczędzić czas, można wykonać to badanie prywatnie. Wykonanie badania USG prywatnie częściej odbywa się też na bardziej nowoczesnym sprzęcie. Jednak z tym wiążą się również pewne opłaty. Prywatne badanie USG Opole to koszt około stu złotych.

Jaki wniosek?

Badanie USG to jedno z podstawowych badań, diagnozujących przyczynę i stan naszych dolegliwości. Dlatego z pewnością warto się na nie zdecydować.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie są zalety i wady skupów samochodów?

Chcesz dowiedzieć się, czym cechują się nowoczesne skupy pojazdów? Jakie są ich najważniej…