Tiamina została wyizolowana w 1912 roku przez polskiego biochemika, Kazimierza Funka – twórcy podstaw nauki o witaminach. Wbrew powszechnej opinii, witamina B1 ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Aneuryna bierze aktywny udział w procesach energetycznych, w tym w rozkładzie dostarczanych z pożywieniem węglowodanów w energię.

Witamina
Witamina

Co ciekawe, związek ten jest niezbędny nie tylko w przypadku osób aktywnych fizycznie, w tym sportowców, ale również wszystkich innych ludzi. Pozyskiwana z udziałem tiaminy energia oddziałuje bowiem na mózg i układ nerwowy. Witamina B1 ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania kluczowych dlań narządów, w tym serca.

Gdzie znajdziemy witaminę B1?

Tiamina to stosunkowo popularna witamina, występująca w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy ją zarówno w szeroko pojętym mięsie, roślinach strączkowych, jajach, jak i owocach – zarówno świeżych jak i suszonych. Wysoką dawką tiaminy mogą pochwalić się również wszelkiego rodzaju podroby, produkty pełnoziarniste jak pieczywo, mąka, płatki, makarony czy ryż, a także orzechy i nasiona. Bardzo często witamina B1 dodawana jest do płatków śniadaniowych.

Dzienne spożycie witaminy B1

Dzienne spożycie tiaminy zależne jest zarówno od wieku jak i płci, a także stanu zdrowia:

  • Dzieci do 6 miesiąca życia – 0,2 miligrama/dobę
  • Dzieci od 7 do 12 miesiąca życia – 0,3 miligrama/dobę
  • Dzieci od 1 do 3 lat – 0,5 miligrama/dobę
  • Dzieci od 4 do 8 lat – 0,6 miligrama/dobę
  • Dzieci od 8 do 13 lat – 0,9 miligrama/dobę
  • Dorosła kobieta – 1,1 miligrama/dobę
  • Dorosły mężczyzna – 1,3 miligrama/dobę
  • Kobiety w ciąży i marki karmiące piersią – 1,45 miligrama/dobę

Niedobór witaminy B1

Niedobór witaminy B1 może prowadzić do wielu skutków ubocznych. Zazwyczaj występuje on u osób powszechnie spożywających alkohol bądź jednostek niedożywionych. Braki tiaminy objawiają się skrajnym osłabieniem, zmęczeniem oraz drażliwością, a także problemami z koncentracją. Niedobór witaminy B1 u niemowląt negatywnie wpływa na rozwój zdolności psychomotorycznych dziecka. Przewlekły spadek tiaminy może doprowadzić do choroby beri-beri, prowadzącej do śmierci. Niedobory witaminy B1 mogą również prowadzić do zespoły Korsakowa (zaburzenia pamięci) oraz encefalopatii Wernickiego (choroba układu nerwowego).

Uwaga! Witamina B1 nie jest magazynowana przez organizm, a co za tym idzie, nie powoduje skutków ubocznych odnoszących się do jej przedawkowania.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla wszystkich

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego: Strategie maksymalizacji wydajności i minimalizacji przestojów

Efektywne zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla sukcesu ka…