Dom Bez kategorii Zabytki Zamościa

Zabytki Zamościa

4 min odczyt
0
0
1,066

Zwarta konstrukcja Starego Miasta składa się głównie z 3- lub 2- piętrowych budynków z cegły kilka budynków jednopiętrowych. Fasada jest kolorowa i różnorodna. Pełny zakres kolorów może być widoczne – ciepłe i chłodne kolory, pastelowe kolory w różnych odcieniach. Dachy są głównie pokryte ze stalą ocynkowaną. Ceglane budynki, które zastąpiły tymczasowe drewniane budynki przy ulicy.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Początek procesu budowy miasta składały się głównie z jednego magazynu (lub 1-2), wraz z ich grzbiet do drogi (ta właśnie forma występuje na obrazie bukowińskiego i planach Zamościa z XVII wieku). W miarę rozwoju miasta wraz z umiejętnościami architektonicznymi budynki stawały się wyższe aż do ich obecna kubatura. Kompozycja nowoczesnych budynków jest dobrze zachowana i rozpoznawalna (niektóre części już nie istnieją: dwie w północno-zachodniej części miasta, kilka bocznych części, które stały się budynkami klasztornymi w okresie baroku oraz wewnętrznymi częściami roboczymi i fortyfikacjami).

Według wstępnych planów Jana Zamoyskiego wszystkie kamienice powinny zostać wybudowane odpowiednio do układu Bernardo Morando, aby zapewnić porządek, estetykę i regularna struktura przestrzeni publicznej – charakterystyczna dla architektury renesansowej.

Najbardziej charakterystycznymi budowlami Zamościa są te w pobliżu Wielkiego Rynku – na ulicach: Ormiańska 22 – Pod Madonną lub Sołtanowska, 24 – Pod Małżeństwem lub Szafirowa, 26 – Pod Aniołem, Pod Lwami lub Bartoszewiczów, 28 – Rudomiczowska i 30 – Wilczkowska. Wszystkie zostały zbudowane prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku zastępując poprzednie drewniane. Z wyjątkiem numeru 22 (2-sklepowy), są to budynki 3-sklepowe z charakterystycznymi bogatymi zdobieniami utrzymanymi w stylu mannierystycznym i wczesnobarokowym wśród nich: płaskorzeźby, fryzy kwiatowe i owocowe pod oknami, ozdobne kadrowanie i najbardziej unikalny element – poddasze.

Architektura Zamojskiej Starówki jest bogata w elementy o szczególnym znaczeniu. Te obejmują między innymi: Pałac Zamojskiego, Akademię Zamojskiego, Kolegię, Cerkiew (prawosławny kościół), infrastrukturę fortecy. Odzwierciedlają ich wielofunkcyjność i jednocześnie podkreślenie kompletności programu koncepcyjnego przyjętego podczas planowania miasta.

Początkowo Zamość łączył różne funkcje: mieszkalną, obronną, sądowniczą i wykonawczą, służył jako rezydencja monarchy, ale także centrum edukacji i handlu i był miejscem spotkań różnych religii i kultur.

Facebook Comments
  • Inwestycje w nieruchomości

    Nieruchomości na wynajem, zgodnie z praktycznym zarządzaniem, mają długoterminową wartość …
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej sitab
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Pytania, które należy zadać tatuażyście

Niezależnie od tego, czy masz jeden, czy 100 tatuaży, zechcesz znaleźć sobie zaufanego art…