Dom Bez kategorii Zabytki Zamościa

Zabytki Zamościa

4 min odczyt
0
0
619

Zwarta konstrukcja Starego Miasta składa się głównie z 3- lub 2- piętrowych budynków z cegły kilka budynków jednopiętrowych. Fasada jest kolorowa i różnorodna. Pełny zakres kolorów może być widoczne – ciepłe i chłodne kolory, pastelowe kolory w różnych odcieniach. Dachy są głównie pokryte ze stalą ocynkowaną. Ceglane budynki, które zastąpiły tymczasowe drewniane budynki przy ulicy.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Początek procesu budowy miasta składały się głównie z jednego magazynu (lub 1-2), wraz z ich grzbiet do drogi (ta właśnie forma występuje na obrazie bukowińskiego i planach Zamościa z XVII wieku). W miarę rozwoju miasta wraz z umiejętnościami architektonicznymi budynki stawały się wyższe aż do ich obecna kubatura. Kompozycja nowoczesnych budynków jest dobrze zachowana i rozpoznawalna (niektóre części już nie istnieją: dwie w północno-zachodniej części miasta, kilka bocznych części, które stały się budynkami klasztornymi w okresie baroku oraz wewnętrznymi częściami roboczymi i fortyfikacjami).

Według wstępnych planów Jana Zamoyskiego wszystkie kamienice powinny zostać wybudowane odpowiednio do układu Bernardo Morando, aby zapewnić porządek, estetykę i regularna struktura przestrzeni publicznej – charakterystyczna dla architektury renesansowej.

Najbardziej charakterystycznymi budowlami Zamościa są te w pobliżu Wielkiego Rynku – na ulicach: Ormiańska 22 – Pod Madonną lub Sołtanowska, 24 – Pod Małżeństwem lub Szafirowa, 26 – Pod Aniołem, Pod Lwami lub Bartoszewiczów, 28 – Rudomiczowska i 30 – Wilczkowska. Wszystkie zostały zbudowane prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku zastępując poprzednie drewniane. Z wyjątkiem numeru 22 (2-sklepowy), są to budynki 3-sklepowe z charakterystycznymi bogatymi zdobieniami utrzymanymi w stylu mannierystycznym i wczesnobarokowym wśród nich: płaskorzeźby, fryzy kwiatowe i owocowe pod oknami, ozdobne kadrowanie i najbardziej unikalny element – poddasze.

Architektura Zamojskiej Starówki jest bogata w elementy o szczególnym znaczeniu. Te obejmują między innymi: Pałac Zamojskiego, Akademię Zamojskiego, Kolegię, Cerkiew (prawosławny kościół), infrastrukturę fortecy. Odzwierciedlają ich wielofunkcyjność i jednocześnie podkreślenie kompletności programu koncepcyjnego przyjętego podczas planowania miasta.

Początkowo Zamość łączył różne funkcje: mieszkalną, obronną, sądowniczą i wykonawczą, służył jako rezydencja monarchy, ale także centrum edukacji i handlu i był miejscem spotkań różnych religii i kultur.

Facebook Comments
 • Inwestycje w nieruchomości

  Nieruchomości na wynajem, zgodnie z praktycznym zarządzaniem, mają długoterminową wartość …
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Sprzęt fabrycznie odnawiany – warto kupić?

  Klienci korporacyjni oczekują od laptopów najwyższej jakości i niezawodności. Najlepsi pro…
 • Inwestycje w nieruchomości

  Nieruchomości na wynajem, zgodnie z praktycznym zarządzaniem, mają długoterminową wartość …
Załaduj więcej sitab
 • Technika fotografii ślubnej się poczyniła spory postęp

  Kiedy patrzymy na zdjęcia ślubne zrobione zaledwie 5-6 lat temu, dostrzegamy olbrzymią róż…
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprzęt fabrycznie odnawiany – warto kupić?

Klienci korporacyjni oczekują od laptopów najwyższej jakości i niezawodności. Najlepsi pro…