Żaluzje

3 min odczyt
0
0
1,755

To nowoczesne i eleganckie osłony, przystosowane do montażu od zewnątrz i wewnątrz budynku. Zabezpieczają pomieszczenia przed nagrzaniem i pozwalają regulować dostęp światła do wnętrz.

ZEWNĘTRZNE. Głównym elementem żaluzji fasadowych są poziome lamele aluminiowe. Tak jak w tradycyjnych żaluzjach można je podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia, co daje możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest kilka typów la-meli, o szerokości profilu 50-90 mm, o przekroju łukowym w kształcie litery C lub profilowanym, w kształcie Z. Do obróbki powierzchniowej stosuje się lakier odporny na działanie czynników atmosferycznych.

W celu zabezpieczenia żaluzji przed działaniem wiatru lamele mają prowadzenie boczne – w postaci prowadnic lub linek ze sali nierdzewnej w osłonie PVC. W czasie wietrznej pogody żaluzje z lamerami poruszającymi się w prowadnicy są mniej hałaśliwe niż te z prowadzeniem linkowym – poruszają się bowiem za pomocą wytrzymałych metalowych trzpieni, co gwarantuje im większą sztywność niż w przypadku prowadzenia linkowego.

Wewnętrzne. Stosowane są od wielu lat, a producenci wymyślają coraz bardziej funkcjonalne modele i nowe wzory. Coraz rzadziej stosuje się żaluzje aluminiowe, częściej drewniane i bambusowe. Robi się je ze specjalnie przygotowanych drewnianych listewek. Największą zaletą takich żaluzji jest ich wygląd, który dobrze komponuje się z innymi elementami wnętrza oraz profilami okiennymi. Do wyboru są żaluzje z lamelami o szerokości 25 i 50 mm (rzadziej 35 i 70 mm). Szersze montuje się przeważnie do ściany nad wnęką okienną lub do sufitu; węższe – do listew przyszybowych.

Wciąż popularne są też żaluzje z tkaniny. Nawet po pełnym zamknięciu dają przyjemne, rozproszone światło o natężeniu zależnym od koloru i faktury materiału.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego: Strategie maksymalizacji wydajności i minimalizacji przestojów

Efektywne zarządzanie flotą wynajmowanego sprzętu budowlanego jest kluczowe dla sukcesu ka…