Żaluzje

3 min odczyt
0
0
671

To nowoczesne i eleganckie osłony, przystosowane do montażu od zewnątrz i wewnątrz budynku. Zabezpieczają pomieszczenia przed nagrzaniem i pozwalają regulować dostęp światła do wnętrz.

ZEWNĘTRZNE. Głównym elementem żaluzji fasadowych są poziome lamele aluminiowe. Tak jak w tradycyjnych żaluzjach można je podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia, co daje możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest kilka typów la-meli, o szerokości profilu 50-90 mm, o przekroju łukowym w kształcie litery C lub profilowanym, w kształcie Z. Do obróbki powierzchniowej stosuje się lakier odporny na działanie czynników atmosferycznych.

W celu zabezpieczenia żaluzji przed działaniem wiatru lamele mają prowadzenie boczne – w postaci prowadnic lub linek ze sali nierdzewnej w osłonie PVC. W czasie wietrznej pogody żaluzje z lamerami poruszającymi się w prowadnicy są mniej hałaśliwe niż te z prowadzeniem linkowym – poruszają się bowiem za pomocą wytrzymałych metalowych trzpieni, co gwarantuje im większą sztywność niż w przypadku prowadzenia linkowego.

Wewnętrzne. Stosowane są od wielu lat, a producenci wymyślają coraz bardziej funkcjonalne modele i nowe wzory. Coraz rzadziej stosuje się żaluzje aluminiowe, częściej drewniane i bambusowe. Robi się je ze specjalnie przygotowanych drewnianych listewek. Największą zaletą takich żaluzji jest ich wygląd, który dobrze komponuje się z innymi elementami wnętrza oraz profilami okiennymi. Do wyboru są żaluzje z lamelami o szerokości 25 i 50 mm (rzadziej 35 i 70 mm). Szersze montuje się przeważnie do ściany nad wnęką okienną lub do sufitu; węższe – do listew przyszybowych.

Wciąż popularne są też żaluzje z tkaniny. Nawet po pełnym zamknięciu dają przyjemne, rozproszone światło o natężeniu zależnym od koloru i faktury materiału.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla mężczyzny

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym zajmuje się nurek podczas prac podwodnych?

Najczęstsze prace podwodne Prace podwodne są pracami, które są wykonywane przez zawodowych…